Odlewnia aluminium

W zależności od zapotrzebowania nasza odlewnia aluminium może wykonać odlewy o ciężarze przekraczającym nawet 10 ton i długości ponad 10 metrów.

Masz pytania?

Thoni Alutec odlewnia aluminium

Odlewnia aluminium, na którą składają się formiernia i topialnia, to centrum całego procesu technologicznego. W produkcji jednostkowej i w przypadku krótkich serii stosujemy formy piaskowe, natomiast długie serie odlewów o ciężarze do 90 kg wykonujemy w drodze odlewania kokilowego. Ściśle przestrzegamy jakości używanych surowców i samego procesu wytopu. Stale doskonalimy produkcję modeli i form, a gotowy produkt podlega rygorystycznej analizie, tak, aby spełniał oczekiwania klientów i międzynarodowe normy.

Wiedza i doświadczenie naszej stale dokształcającej się kadry, zastosowanie najnowszych technologii, maszyn i urządzeń powodują, że firma Thoni Alutec stała się jednym z czołowych dostawców odlewów ze stopów aluminium na świecie.

Topialnia  w odlewni aluminium

Posiadamy 6  (4 na odlewni piaskowej, 2 na odlewni precyzyjnej lotniczej) głównych linii technologicznych wyposażonych w odrębne piece topialnicze elektryczne i gazowe oraz  główny piec do zapewnienia ciągłości lania . Dzięki temu prowadzimy wydajną produkcję w różnych technologiach i ze zróżnicowanych stopów wg światowych norm lub indywidualnego zapotrzebowania klientów. W materiał do produkcji zaopatrujemy się u sprawdzonych dostawców, a kompletny proces technologiczny w topialni prowadzimy stosując najwyższej klasy urządzenia rafinujące i modyfikujące płynny stop metalu. Klasa metalurgiczna stopu badana jest przed zalaniem urządzeniem IDECO , rafinacja barbotażowa pozwala na określenie stopnia zagazowania, rozdrobnienia struktury stopu oraz modyfikacji. Przy użyciu aparatury kontrolnej i dzięki naszej kadrze już na wstępnym etapie przygotowania ciekłego metalu dbamy o wysoką jakość odlewów.

Linia odlewów aluminiowych – odlewy kokilowe grawitacyjne / niskociśnieniowe

Linia odlewów wyposażona jest w:

  • kilkanaście kokilarek hydraulicznych o zróżnicowanych wielkościach i ilościach płaszczyzn podziału;
  • kokilarki przechylne do produkcji odlewów o równomiernej geometrii, eliminujące turbulencje zalewania
  • ponadto kokilarki niskociśnieniowe różnej wielkości jak i funkcjonalności

Stanowiska wyposażone są w piece elektryczne i gazowe

Bogate i różnorodne wyposażenie odlewni Thoni Alutec pozwala  produkować odlewy o zróżnicowanych rozmiarach i bardzo złożonych kształtach.

Rdzeniarnia – rdzenie odlewnicze

Miejsce powstawania rdzeni dla linii odlewniczych, niskociśnieniowych, grawitacyjnych – kokilowych, precyzyjnej odlewni piaskowej. Z powodu pracy w różnych technologiach odlewania, rdzeniarnia posiada maszyny do produkcji następujących typów rdzeni:

  • rdzeni skorupowych, – „hot box” i „cold box”
  • rdzeni w technologii cold-box, – 7 rodzajów
  • rdzeni w technologii hot-box – zaawansowane testy nowych rozwiązań
  • technologia “warm air”

Linia – odlewy kokilowe niskociśnieniowe

Linia to 5 specjalistycznych maszyn używanych w  produkcji wielkoseryjnej np. dla branży motoryzacyjnej. Stosujemy ją także przy odlewach skomplikowanych z rdzeniami piaskowymi lub metalowymi.

Nowo poczynione inwestycje w Thoni Alutec  pozwalają nam korzystać z super nowoczesnych i wydajnych maszyn o unikalnych na runku parametrach lania i wielkości form.

Linia odlewów piaskowych z recyklingiem masy formierskiej, obróbka cieplna, kontrola , badania nieniszczące,  obróbka CNC, szczelność i montaż

Linie formierskie w odlewni aluminium obejmują cały proces począwszy od przygotowania masy, a skończywszy na wybiciu odlewów z formy.

Częścią linii są w pełni automatyczne stacje regeneracji  masy formierskiej, wykorzystywane zarówno na odlewni „komercyjnej” jak i precyzyjnej – lotniczej.

Zaawansowane technologicznie linie formierskie pozwalają na produkcje zarówno  odlewów wielkogabarytowych (unikalnych na skale światową) ,  jak i mniejszych o skomplikowanych kształtach stosowanych w lotnictwie czy motoryzacji.

Specjalizujemy się w produkcji wielko i średnio gabarytowych odlewów dla takich gałęzi przemysłu jak: energetyka, budowa maszyn, lotnictwo, kolejnictwo, medycyna, przemysł militarny, samochodowy, rolniczy, elektrowni wiatrowych i innych.

Różnorodność kształtów i stopień skomplikowania odlewu sprawia, że jesteśmy liderem na rynku

Produkcja odlewni aluminium

Produkcja Thoni Alutec obejmuje nie tylko odlewanie do form piaskowych i kokilowych, grawitacyjne oraz niskociśnieniowe,  ale także dalsze procesy produkcyjne takie jak: czyszczenie odlewów, obróbkę cieplną, obróbkę CNC, malowanie, montaż, pakowanie oraz dostawę do klienta

Odpowiednie własności wytrzymałościowe odlewu, uzyskujemy na drodze obróbki cieplnej realizowanej na 3 liniach w tym jednej specjalnie dedykowanej pod produkcje lotniczą (z certyfikatem NADCAP).  Jest to tzw. proces specjalny, podlega ciągłej, precyzyjnej kontroli parametrów, proces przebiega  automatycznie. Szafy sterujące w piecach do obróbki cieplnej,  kontrolują proces w sposób stały. Parametry przebiegu procesu są gromadzone w bazie, skąd  zawsze można je odtworzyć.

Procesy kontrolne odlewni aluminium

Proces kontroli obejmuje: badanie składu chemicznego i metalograficzne, badania własności mechanicznych, kontrolę wymiarową 3D na maszynach CMM i optycznych,  Badania NDT: penetracyjne, rentgenograficzne, ultradźwiękowe

Odlewnia aluminium – wydział CNC

To w pełni zautomatyzowany proces obróbki skrawanej możliwy do realizacji dzięki nieustannym  procesom wdrażania najnowocześniejszej technologii i zaawansowanych maszyn CNC.

Ponad 50 maszyn CNC pozwala w pełni zrealizować potrzeby rynku zarówno pod względem wielkości detali jak i ilości zamawianych partii.

Kontrole wymiarową zapewnia wykwalifikowany i na bieżąco szkolony personel wykorzystujący najnowocześniejsze maszyny CMM.

Dla uzupełniania pełnej oferty zakład przeprowadza badania szczelności (gównie helem jak i wodą –  metodą bąbelkową) , malowanie ( na mokro i metodą proszkową) oraz montaż.

Podsumowując, wyroby produkowane są w nadzorowanych warunkach tzn. na nowoczesnych maszynach i urządzeniach, które są na bieżąco przeglądane i utrzymywane w gotowości do produkcji. Wszystkie urządzenia do monitorowania i pomiarów używane w procesie produkcji i kontroli podlegają okresowemu wzorcowaniu w akredytowanych laboratoriach.  Materiały do produkcji wyrobów przeznaczonych dla klientów są kupowane u zatwierdzonych dostawców. Wszystkie wyroby przed dostarczeniem do klienta podlegają kontroli ostatecznej przez uprawniony personel.

Adres

Thoni Alutec Sp. z o.o.

ul. Przyszowska 1
37-450 Stalowa Wola
Polska

+48 15 814 98 09

Zostaw wiadomość

5 + 5 =