Odlewnia aluminium

W zależności od zapotrzebowania nasza odlewnia aluminium może wykonać odlewy o masie przekraczającej 10 ton i długości ponad 10 metrów.

Masz pytania?

Thoni Alutec odlewnia aluminium

Odlewnia aluminium, na którą składają się formiernia i topialnia, to centrum całego procesu technologicznego. W produkcji jednostkowej i w przypadku krótkich serii (do 1000 sztuk rocznie) stosujemy formy piaskowe, natomiast długie serie odlewów (ponad 1000 sztuk rocznie) o ciężarze do 400 kg  i wymiarach (długość: 2230mm, szerokość: 1730mm, wysokość maksymalna: 1000mm) wykonujemy w drodze odlewania kokilowego. Ściśle przestrzegamy jakości używanych surowców i samego procesu wytopu. Stale doskonalimy produkcję modeli i form, a gotowy produkt podlega rygorystycznej analizie, tak, aby spełniał oczekiwania klientów i międzynarodowe normy.

Wiedza i doświadczenie naszej stale dokształcającej się kadry, zastosowanie najnowszych technologii, maszyn i urządzeń powodują, że firma Thoni Alutec stała się jednym z czołowych producentów odlewów ze stopów aluminium na świecie.

Odlewnia piaskowa

Posiadamy sześć  (cztery na odlewni piaskowej i dwie na odlewni precyzyjnej lotniczej) głównych linii technologicznych wyposażonych w odrębne piece topialnicze elektryczne i gazowe oraz  główny piec do zapewnienia ciągłości lania. Dzięki temu prowadzimy wydajną produkcję w różnych technologiach i ze zróżnicowanych stopów wg światowych norm lub indywidualnego zapotrzebowania klientów. W materiał do produkcji zaopatrujemy się u sprawdzonych dostawców, a kompletny proces technologiczny w topialni prowadzimy stosując najwyższej klasy urządzenia rafinujące i modyfikujące płynny stop metalu. Klasa metalurgiczna stopu badana jest przed zalaniem za pomocą urządzeniem IDECO , rafinacja barbotażowa pozwala na określenie stopnia zagazowania, rozdrobnienia struktury stopu oraz modyfikacji. Przy użyciu aparatury kontrolnej i dzięki naszej wyspecjalizowanej kadrze już na wstępnym etapie przygotowania ciekłego metalu dbamy o wysoką jakość odlewów.

Odlewnia kokilowa

 • kilkanaście kokilarek hydraulicznych o zróżnicowanych wielkościach i ilościach płaszczyzn podziału;
 • kokilarki przechylne do produkcji odlewów o równomiernej geometrii, eliminujące turbulencje zalewania
 • ponadto kokilarki niskociśnieniowe różnej wielkości jak i funkcjonalności

Stanowiska wyposażone są w piece elektryczne i gazowe.

Odlewnia niskociśnieniowa

Linia to pięć specjalistycznych maszyn używanych w  produkcji wielkoseryjnej np. dla branży motoryzacyjnej. Stosujemy je także przy odlewach skomplikowanych z rdzeniami piaskowymi lub metalowymi.
Nowo poczynione inwestycje w Thoni Alutec  pozwalają nam korzystać z super nowoczesnych i wydajnych maszyn o unikalnych na rynku parametrach lania i wielkości form.

Rdzeniarnia – rdzenie odlewnicze

Miejsce powstawania rdzeni dla linii odlewniczych, niskociśnieniowych, grawitacyjnych – kokilowych, precyzyjnej odlewni piaskowej. Z powodu pracy w różnych technologiach odlewania, rdzeniarnia posiada maszyny do produkcji następujących typów rdzeni:

 • rdzeni skorupowych, – „hot box” i „cold box”
 • rdzeni w technologii cold-box, – 7 rodzajów
 • rdzeni w technologii hot-box – zaawansowane testy nowych rozwiązań
 • technologia “warm air”

Produkcja odlewni aluminium

Produkcja Thoni Alutec obejmuje nie tylko odlewanie do form piaskowych i kokilowych, grawitacyjne oraz niskociśnieniowe,  ale także dalsze procesy produkcyjne takie jak: czyszczenie odlewów, obróbkę cieplną, obróbkę CNC, malowanie, montaż, pakowanie oraz dostawę do klienta.

Linie odlewów piaskowych z recyklingiem masy formierskiej obejmują cały proces począwszy od przygotowania masy, a skończywszy na wybiciu odlewów z formy. Godnymi uwagi są też w pełni automatyczne stacje regeneracji masy formierskiej, wykorzystywane na obu naszych odlewniach pisakowych.

Zaawansowane technologicznie linie formierskie pozwalają na produkcje zarówno odlewów wielkogabarytowych (unikalnych na skale światową) , jak i mniejszych o skomplikowanych kształtach stosowanych w lotnictwie czy motoryzacji.

Odpowiednie własności wytrzymałościowe odlewu, uzyskujemy na drodze obróbki cieplnej realizowanej na 3 liniach w tym jednej specjalnie dedykowanej pod produkcje lotniczą (z certyfikatem NADCAP). Jest to tzw. proces specjalny, podlega ciągłej, precyzyjnej kontroli parametrów, proces przebiega automatycznie. Szafy sterujące w piecach do obróbki cieplnej, kontrolują proces w sposób stały. Parametry przebiegu procesu są gromadzone w bazie, skąd zawsze można je odtworzyć.

Specjalizujemy się w produkcji wielko i średnio gabarytowych odlewów dla takich gałęzi przemysłu jak:

 • energetyka
 • budowa maszyn
 • lotnictwo
 • kolejnictwo
 • medycyna
 • przemysł militarny
 • przemysł samochodowy
 • przemysł rolniczy
 • „zielona energia” elektrowni wiatrowych
 • wiele wiele innych

Procesy kontrolne odlewni aluminium

Proces kontroli obejmuje: badanie składu chemicznego i metalograficzne, badania własności mechanicznych, kontrolę wymiarową 3D na maszynach CMM i optycznych,  Badania NDT: penetracyjne, rentgenograficzne, ultradźwiękowe

Odlewnia aluminium – wydział CNC

To w pełni zautomatyzowany proces obróbki skrawanej możliwy do realizacji dzięki nieustannym  procesom wdrażania najnowocześniejszej technologii i zaawansowanych maszyn CNC.

Ponad 60 maszyn CNC pozwala w pełni zrealizować potrzeby rynku zarówno pod względem wielkości detali jak i ilości zamawianych partii.

Kontrole wymiarową zapewnia wykwalifikowany i na bieżąco szkolony personel wykorzystujący najnowocześniejsze maszyny CMM.

Dla uzupełniania pełnej oferty zakład przeprowadza badania szczelności (gównie helem jak i wodą –  metodą bąbelkową) , malowanie ( na mokro i metodą proszkową) oraz montaż.

Podsumowując, wyroby produkowane są w nadzorowanych warunkach tzn. na nowoczesnych maszynach i urządzeniach, które są na bieżąco przeglądane i utrzymywane w gotowości do produkcji. Wszystkie urządzenia do monitorowania i pomiarów używane w procesie produkcji i kontroli podlegają okresowemu wzorcowaniu w akredytowanych laboratoriach.  Materiały do produkcji wyrobów przeznaczonych dla klientów są kupowane u zatwierdzonych dostawców. Wszystkie wyroby przed dostarczeniem do klienta podlegają kontroli ostatecznej przez uprawniony personel.

Wyposażenie odlewni Thoni Alutec pozwala produkować odlewy o zróżnicowanych rozmiarach i bardzo złożonych kształtach

Różnorodność kształtów i wysoki stopień skomplikowania odlewu sprawia, że jesteśmy liderem na rynku.

Adres

Thoni Alutec Sp. z o.o.

ul. Przyszowska 1
37-450 Stalowa Wola
Polska

+48 15 814 98 09

Zostaw wiadomość

5 + 14 =